Co łączy znaną architektkę wnętrz Ewę Moroń i Kramm Nieruchomości? Wydaje nam się, że to pasja do piękna i nieruchomości, a także świadomość, jak ważną rolę odgrywa architektura w naszym życiu.
Dom to nie tylko miejsce do mieszkania, to przestrzeń, w której spędzamy większość czasu, regenerujemy siły i budujemy relacje z bliskimi. Dlatego tak ważne jest, aby wnętrze naszego domu było nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i sprzyjające dobremu samopoczuciu.
My, jako pośredniczki nieruchomości, pomagamy ludziom znaleźć wymarzone mieszkanie lub dom. Kolejnym krokiem jest często współpraca z architektem wnętrz, który pomoże stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do potrzeb i stylu życia domowników.
W dzisiejszym wywiadzie rozmawiamy z Ewą Moroń, doświadczoną architektką wnętrz, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat zmian w podejściu klientów do architektury, najczęstszych błędów w urządzaniu wnętrz i trendów w projektowaniu.
Z Pani wieloletniego doświadczenia, jak zmieniło się podejście klientów do architektury wnętrz? Czy są bardziej świadomi?
Przede wszystkim zasadniczą zmianą jest fakt chęci współpracy z architektem wnętrz, korzystania z jego profesjonalizmu również w realizacji projektu. To kontakt z coraz bardziej świadomym klientem, ale też mającym dużo wątpliwości, dlatego częściej sięgającym po pomoc.
Czy Polacy nadal ulegają modom wnętrzarskim, czy może kierują się bardziej ponadczasowymi rozwiązaniami?
Niestety tak i tu jest bardzo ważna rola architekta wnętrz, który z szacunkiem dla klienta uświadomi wyższość ponadczasowych, współczesnych rozwiązań nad chwilowymi, modnymi tendencjami.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez klientów podczas urządzania wnętrz?
Myślę, że brak poczucia estetyki, wyczucia koloru, spójności, inspiracja modnymi rozwiązaniami i oczywiście brak znajomości dotyczących strony technicznej wnętrza czy obiektu.
Czy zauważa Pani rosnącą świadomość ekologiczną wśród klientów? Czy są zainteresowani zrównoważonym designem i materiałami?
Tak, chociaż oczywiście w dużym stopniu większe zainteresowanie leży po stronie architekta czy projektanta. Wracamy znowu do ponadczasowości, która charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów pod każdym względem bezpiecznych dla człowieka.
Co Panią inspiruje w pracy architekta?
Ukończyłam architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją zawsze była i jest sztuka.
Czy w Pani pracy ważniejsza jest funkcjonalność czy estetyka? Jak Pani łączy te dwa aspekty?
Projektowanie to umiejętność łączenia wielu aspektów ważnych dla projektanta i klienta, staram się iść tą drogą zachowując oryginalność i autorskie rozwiązania.
Jakie są Pani plany i marzenia zawodowe?
Ten zawód to moja pasja, więc chciałabym pracować jak najdłużej. Mieć możliwość w każdym projektowanym wnętrzu zostawić swój bardzo indywidualny ślad.
Współpraca pośrednika nieruchomości z architektem wnętrz to dodatkowa wartość dla klienta. Pokazując dom nowym potencjalnym nabywcom, często poszerzamy ich horyzonty. Podpowiadamy, jak może wyglądać wnętrze po przemianie, jakie zmiany można wprowadzić, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał przestrzeni. To mogą być drobne wskazówki, a czasem całkowita metamorfoza, np. wyburzenie ściany lub dodanie ściany działowej.
Wizja przyszłego wnętrza,
zaprojektowana we współpracy z architektem,
może stać się kluczem do podjęcia decyzji o zakupie.
W Kramm Nieruchomości wierzymy w siłę współpracy i kompleksowe podejście do klienta. Dlatego chętnie pomagamy w kontakcie z zaufanymi architektami wnętrz, którzy pomogą w stworzeniu wymarzonej przestrzeni.
Dziękujemy Pani Ewie za inspirującą rozmowę i do zobaczenia!
Ewa Moroń – uznana architektka wnętrz, projektantka mebli, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie zdobyła dyplom na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1992 roku projektuje wnętrza i meble do przestrzeni mieszkalnych i publicznych. Specjalizuje się w kompleksowym podejściu – od rozplanowania przestrzeni, przez dobór mebli, po detale wykończeniowe. Charakteryzuje ją dążenie do funkcjonalizmu i prostoty inspirowanych awangardą plastyczną lat 20. i 30. Jej projekty są eleganckie, z solidnymi, geometrycznymi formami, odznaczającymi się dalekowschodnią prostotą i ponadczasowością.